Tillsammans med några av Sveriges största fastighetsbolag samt branschorganisationen Fastighetsägarna har Humlegården tagit initiativ till en gemensam digital accessplattform, Accessy. Genom initiativet kan Humlegården ge hyresgäster rättigheter och behörighet till utrymmen och tjänster i fastigheter.
Genom accessplattformen kan vi som fastighetsägare enkelt fördela access till låsta utrymmen som kontor, mötesrum, lokaler eller lägenheter. Genom lösningen hanteras även tillgängligheten för olika tjänster som logistik och leveranser, blåljus, avfallshantering och andra servicetjänster. Förutom en förbättrad funktionalitet ökar också säkerheten, genom att man får bättre kontroll över vem som vistas i fastigheten och när.
Initiativet skapar många spännande möjligheter att utveckla och bredda kunderbjudandet och öka såväl tjänsteutbud som servicegrad.
Accessy är ett initiativ som genomförs tillsammans med Vasakronan, Castellum, Fabege, Akademiska Hus samt branschorganisationen Fastighetsägarna.
- För oss är satsningen på en digital accessplattform en viktig del av vårt kunderbjudande. Att skapa detta genom ett bolag vi driver med andra aktörer i branschen känns naturligt, dådet ger oss möjlighet att nå ut och hålla ett högt tempo i den tekniska utvecklingen, säger Anna Kullendorff, Affärsutvecklingschef på Humlegården.